دوره 2، شماره 5 و 6 - ( 1-1394 )                   جلد 2 شماره 5 و 6 صفحات 103-113 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (2223 مشاهده)

کتاب تحلیل گفتمان انتقادی، یک پژوهش یا رسالۀ دکتری است که نویسنده بدون ذکر آن به چاپاش همت گماشته است. از اینرو فصل پنجم که خلاصۀ فصول چهارگانۀ کتاب است، زائد بهنظر میرسد. کتاب به مباحث مختلف مربوط به نقشگرایی و صورتگرایی، تحلیلگفتمان و تحلیل متن در زبانشناسی می‌پردازد و با توجه به کاستیهای رویکردهای مذکور در تجزیه و تحلیل متن، رویکرد جدید تحلیل گفتمان انتقادی را مطرح می‌کند و آن را کاملتر از بقیه در بررسی و تحلیل متون مختلف، بهویژه رسانهها برمیشمارد.

کتاب آثاری از روزنامههای مختلف دربارۀ چند رویداد و 30 متن انتخابی از آثار فلسفی، عرفانی و علوم تجربی را با استفاده از روش «تحلیل محتوا و تحلیل گفتمان» مورد بررسی قرار می‌دهد.

واقعیت این است که محقق در این کتاب از حوزۀ زبانشناسی فراتر نمی‌رود و تحلیل گفتمان انتقادی را گرایشی از زبان‌شناسی ذکر میکند. در حالیکه تحلیل گفتمان انتقادی، گرایش مطالعاتی بینرشته‌ای و چندرشته‌ای است که علاوه بر زبانشناسی، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و ارتباطات، نشانهشناسی و جامعه‌شناسی نیز در آن دخیل هستند. کتاب، نام روش و نظریۀ مورد بررسی در پژوهش را در عنوان خود دارد، ولی تناسبی بین محتوا و نام کتاب وجود ندارد.

متن کامل [PDF 586 kb]   (1130 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1394/9/8 | پذیرش: 1394/9/8 | انتشار: 1394/9/8