دوره 4، شماره 14 - ( 6-1396 )                   جلد 4 شماره 14 صفحات 4-3 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (879 مشاهده)
چکیده
امروزه علم جامعه‌شناسی پای خود را به گستره مهم فرهنگی کتاب و مطالعه باز کرده‌است؛ به ‌طریقی که از جامعه‌شناسی مطالعه و کتاب‌خوانی به‌عنوان شاخه علمی نام می‌برند که بر شناخت کم‌و کیف مطالعه در میان گروه‌های جامعه متمرکز شده و به بررسی نقش عوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... برروند مطالعه در اشکال مختلف فردی و جمعی می‌پردازد.
جامعه‌شناسان بر این اعتقادند که کتاب و کتاب‌وانی جزء مهمی از رشد فرهنگی است که به تبع آن فرآیند توسعه ملی را فراهم می‌کند؛ بنابراین هر تحول و جهش مطلوبی، در پرتو رشد فرهنگی حاصل می‌شود. درواقع میزان کتاب‌خوانی در کشورها بسته به فرهنگ و تاریخ آن متفاوت است و در ممالک پیشرفته درصد قابل توجهی از مردم به کتاب و مطالعه گرایش دارند. لذا تغییرات اساسی و بنیادین در هر جامعه، وابستگی کاملی به وجود نهادهای فکری و فرهنگی آن جامعه دارد.
مطالعه به افزایش قدرت تحلیل، انباشت علمی، اعتلای  آگاهی نسبت به خود و جهان پیرامون می‌انجامد و در بالا بردن قدرت شناخت و مدارا با دیگران و افزایش مصونیت در برابر هر اندیشه تک بعدی که انسان را به ورطه سلطه‌گری یا سلطه‌پذیری می کشاند موثر است. کتاب‌خوانی موجب پیوند فرد به تفکرات برخاسته از ناخودآگاه جمعی و حافظه تاریخی نویسنده می‌شود و مخاطب را  به جهانی غیرشخصی متصل می‌کند. اگر بپذیریم که مطالعه نقش موثری در گسترش افق فکری، افزایش آگاهی و تجربه و حفظ حافظه تاریخی د ارد، بنابراین کتاب‌خوانی مستقیما با رشد و توسعه فردی و اجتماعی رابطه خواهد داشت. جوامع کتاب خوان، تاریخ را دوبار تجربه نمی‌کنند.
متن کامل [PDF 162 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1397/3/23 | پذیرش: 1397/3/23 | انتشار: 1397/3/23